Luty z wiosennymi temperaturami

Tegoroczne ferie z całą pewnością zaskoczyły turystów, narciarzy i miejscowych miłośników górskich wędrówek. Nigdy wcześniej nie mieliśmy w lutym tak wysokich temperatur. W niższych partiach Tatr mamy w ciągu dnia temperatury powyżej zera, podczas gdy na wysokości od około 1500 metrów cały czas utrzymuje się zimowa pokrywa śnieżna. Jej grubość jest zróżnicowana, a śnieg jest twardy i zmrożony, stanowiąc spore wyzwanie nawet dla zimowego wyposażenia w postaci np. raków, nie wspominając o raczkach. To warunki trudne, bo w chwili obecnej pogoda u podnóża Tatr daje nam złudne wrażenie zbliżającej się wiosny.

Najczęstszy błąd popełniany przez turystów w obecnej sytuacji to brak dostosowania do aktualnych warunków pogodowych, co często obserwujemy właśnie na Kasprowym Wierchu. Wśród osób wjeżdżających kolejką na szczyt nie brakuje tych, które wybrały się w Tatry w letnim obuwiu, zapominając jednocześnie o czapce i rękawiczkach. Warunkami potrafią być zaskoczeni również narciarze i snowboardziści, którzy po raz pierwszy goszczą na Kasprowym. Zdarza się, że ich pobyt  na szczycie ogranicza się wyłącznie do wjazdu i zjazdu kolejką, bez korzystania z tras i wyciągów.

Kasprowy Wierch

Specyfika Kasprowego Wierchu

Dlaczego tutejsza sceneria stanowi dla narciarskich debiutantów spore zaskoczenie? Pamiętajmy, że Kasprowy Wierch to jedyne w naszym kraju trasy o charakterze alpejskim. Trasy Gąsienicowa i Goryczkowa znajdują się w samym sercu Tatr, a to oznacza, że ich funkcjonowanie uzależnione jest w pierwszej kolejności od panujących tutaj warunków pogodowych. Dlatego jeśli nigdy wcześniej nie zjeżdżaliśmy z Kasprowego, nie wybierajmy na swój debiut dnia z ograniczoną widocznością np. z powodu mgły. W celu zapoznania się z trasami i ich specyfiką dobrym pomysłem będzie wjazd na Kasprowy bez nart i skipassu. Unikniemy w ten sposób zaskoczeń, z jakimi zderza się wielu miłośników białego szaleństwa przebywających pod Tatrami pierwszy raz w życiu. Przypominamy, że jest to ważne również dlatego, że w rejonie Kasprowego mamy wyłącznie trudne trasy, oznaczone kolorem czarnym. Jeśli dodatkowo mamy na takiej trasie utrudnienia wynikające z pogody, tym bardziej ryzykujemy nasze własne bezpieczeństwo, jak również bezpieczeństwo innych narciarzy.

Podstawy bezpieczeństwa na trasach

Oczywiście bezpieczeństwo jest kwestią priorytetową przy każdej pogodzie. Niestety, nie wszyscy narciarze o tym pamiętają i bardzo często słoneczne dni z idealnymi warunkami uruchamiają w nas brawurę. Dają złudne wrażenie, że przy pięknej pogodzie nie może się nic złego wydarzyć. Trasy na Kasprowym Wierchu są bezpieczne i każdego dnia o ich dopuszczeniu do użytku decydują ratownicy TOPR. Jednak nawet najbezpieczniejsza trasa w zetknięciu z brakiem odpowiedzialności pojedynczych użytkowników może doprowadzić do wypadku, o czym przekonaliśmy się pod koniec stycznia. Na Trasie Goryczkowej doszło wówczas do dwóch zdarzeń spowodowanych przez narciarzy jadących z nadmierną prędkością. Ucierpiały w nich m.in. osoby zajmujące się obsługą tras w rejonie Kasprowego. Dlatego apelujemy, aby zawsze przestrzegać regulaminu korzystania z tras i wyciągów. Zwracajmy uwagę na znaki narciarskie ustawione na trasach zjazdowych. Pamiętajmy o tym, by zawsze zjeżdżać z prędkością dostosowaną do naszych umiejętności. Podczas jazdy powinniśmy zachować bezpieczną odległość od innych osób, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu bezpośrednio przed nami. Unikajmy zatrzymywania się w miejscach zwężeń trasy oraz w miejscach z ograniczoną widocznością. Jeśli podchodzimy pod górę, korzystajmy wyłącznie z pobocza trasy zjazdowej. Absolutnie podstawowym elementem wyposażenia każdego narciarza powinien być kask, który jest w stanie uchronić nas przed następstwami niebezpiecznych wypadków. Pamiętajmy również o tym, by wpisać do naszego telefonu numer do TOPR-u: 601 100 300 lub 985. Jego znajomość zdecydowanie przyspieszy pomoc, jeśli coś się wydarzy.

Kasprowy Wierch

Aktualne warunki – zamknięta nartostrada

Ze względu na odwilż i topniejący śnieg nartostrada schodząca od Kotła Goryczkowego do Kuźnic została w ubiegłym tygodniu oficjalnie zamknięta. Oznacza to, że każdy narciarz ze skipassem ma zagwarantowaną możliwość zjazdu z Kasprowego kolejką. Z otwarciem nartostrady musimy niestety poczekać do momentu powrotu prawdziwej zimy. By na nowo zjeżdżać z Kasprowego aż do Kuźnic, potrzebujemy nie tylko ujemnej temperatury, ale również obfitych opadów śniegu.

Słynny trawers nad Doliną Cichą

Przy okazji uczulamy wszystkich narciarzy, by przed zjazdem do Kotła Goryczkowego upewnić się, czy otwarty jest trawers nad Doliną Cichą. Początek tegoż trawersu znajduje się na wysokości Suchej Przełęczy i w normalnych warunkach pogodowych to właśnie tutaj ma swój początek Trasa Goryczkowa. Sytuacja wygląda nieco inaczej po silnym wietrze, jak również w dni z dodatnią temperaturą na tatrzańskich szczytach. Odwilż sprawia, że śnieg osiada, a to z kolei może wpływać na stabilność wspomnianego trawersu. A zatem jeśli na Suchej Przełęczy napotkamy banery informujące o zamknięciu trawersu i konieczności przejścia przez kopułę szczytową Kasprowego, nie lekceważmy oznaczeń pozostawionych przez obsługę tras. Nie narażajmy na niebezpieczeństwo zarówno nas samych, jak i osób pozostających pod naszą opieką. Pamiętajmy, że zamknięcie trawersu to za każdym razem sytuacja tymczasowa, mająca poprawić bezpieczeństwo narciarzy na Kasprowym.

Kasprowy Wierch

Turystyka zimowa i zagrożenia

Prawie codziennie turyści na Kasprowym Wierchu pytają nas, jak wygląda zimowe przejście granią w kierunku Kopy Kondrackiej. Za każdym razem jest to kierunek, który o tej porze roku zdecydowanie odradzamy. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że mowa o terenie, w którym każdego roku schodzą lawiny i tak jest również tej zimy. Zaledwie trzy tygodnie temu, 28 stycznia, lawina porwała kilka osób podchodzących szlakiem w kierunku Przełęczy Kondrackiej. Niestety, jednego turysty nie udało się uratować. Do zdarzenia doszło przy trzecim, czyli znacznym stopniu zagrożenia lawinowego, ale przy dużym nachyleniu terenu zagrożenie stanowią również stopnie niższe. Dlatego każda górska aktywność w sezonie zimowym powinna być poprzedzona odpowiednim przygotowaniem i dopasowaniem naszych planów do aktualnych warunków.

(18.02.2024)