Wcześniejsza wiosna w Tatrach

Tegoroczny luty okazał się najcieplejszym miesiącem w historii pomiarów w Polsce. Temperatura okazała się wyższa od średniej z tego okresu o niemal sześć stopni, co sprawiło, że pod koniec miesiąca rozpoczęło się w Tatrach przedwiośnie. W tatrzańskich dolinach pojawiły się nad potokami pierwsze lepiężniki, które zazwyczaj zaczynają wyrastać na przełomie marca i kwietnia. W podmokłym terenie zakwitły również kaczeńce, które zwabiły spragnione słońca owady. Pod Tatrami obudziły się też niektóre ssaki, zazwyczaj hibernujące przez cały sezon zimowy; wśród nich znalazł się nawet niedźwiedź brunatny. Na niedawno opuszczoną gawrę największego europejskiego drapieżnika natknęli się pod koniec lutego pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Oczywiście niedźwiedzie mające swoje gawry w wyższych partiach Tatr cały czas śpią. Nie zmienia to jednak faktu, że takie poruszenie w świecie tatrzańskiej przyrody to o tej porze roku prawdziwy ewenement.

Temperatury zdecydowanie wyższe niż zazwyczaj mają jeszcze jeden efekt. Prawie nigdzie pod Tatrami nie działają już stoki narciarskie. Kasprowy Wierch to obecnie jedyne w naszym kraju miejsce z naturalnym śniegiem, do którego zmierzają miłośnicy białego szaleństwa spragnieni prawdziwej zimy.

W oczekiwaniu na Stację Edukację

Nietypowa zima bez wątpienia zbliżyła nas do planów wiosenno-letnich i do tego, co będzie się działo na Kasprowym Wierchu po zakończeniu sezonu zimowego. Już pod koniec maja rozpocznie się czwarta edycja Stacji Edukacji, na którą zapraszamy wszystkich zainteresowanych, począwszy od najmłodszych miłośników Tatr, a skończywszy na turystach, którzy odwiedzają najwyższe polskie góry od lat. Tegoroczna akcja rozpocznie się 25 maja i potrwa jak zawsze do końca września. Każdego dnia w godzinach 9.00-15.00 odbywać się będą darmowe prelekcje prowadzone przez edukatorów Tatrzańskiego Parku Narodowego. Spotkania odbywać się będą w trzech miejscach. Pierwszy punkt znajdować się będzie przy Górnej Stacji Kolei Linowej Kasprowy Wierch, drugi na skrzyżowaniu szlaków na Suchej Przełęczy, a trzeci na szczycie na wysokości 1987 m.n.p.m.

Tatry w pigułce, czyli tematyka prelekcji

W każdym z naszych punktów edukacyjnych poruszana jest inna tematyka. W pierwszym z nich turyści poznają historię powstania kolejki oraz zasady obowiązujące na terenie TPN-u, który jest najczęściej odwiedzanym parkiem narodowym w Polsce. To tutaj można np. dowiedzieć się, że budowa kolejki w ubiegłym stuleciu i przy ograniczonych możliwościach technicznych zajęła zaledwie siedem miesięcy. W tym samym punkcie edukacyjnym opowiadamy dlaczego nie wolno karmić tatrzańskich zwierząt i czemu tak ważne jest, aby nie pozostawiać w Tatrach żadnych śladów naszej obecności, np. w postaci śmieci czy resztek jedzenia. W punkcie drugim dominują opowieści o tatrzańskiej faunie i florze. Przede wszystkim o gatunkach, które budzą największe zainteresowanie turystów czyli o kozicach, świstakach i wspomnianych już niedźwiedziach. To tutaj mogą się Państwo dowiedzieć, ile waży mały niedźwiadek zaraz po przyjściu na świat oraz jaka jest rozpiętość skrzydeł orła przedniego, największego ptaka drapieżnego latającego nad tatrzańskimi turniami i halami. W punkcie trzecim, znajdującym się w pobliżu Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego opowiadamy o pogodzie w Tatrach i związanym z tym bezpieczeństwie. To właśnie tutaj opowiadamy, jak ważny jest szacunek dla potęgi przyrody i świadomość naszych własnych, ludzkich ograniczeń. Szczególnie w zderzeniu z ciekawostkami dotyczącymi np. prędkości najsilniejszego wiatru halnego w historii Tatr. To tutaj edukatorzy przypominają, jak zachować się w Tatrach w czasie burzy i jak najszybciej wezwać ratowników TOPR.

Niezapomniana panorama Tatr widoczna ze szczytu

Z Kasprowego Wierchu podziwiać można niezwykłą panoramę Tatr. Przy pięknej pogodzie przewodnicy Stacji Edukacji prezentują najbardziej charakterystyczne szczyty Tatr Wysokich i Tatr Zachodnich widoczne ze szczytu. To właśnie w najwyższym, ostatnim punkcie edukacyjnym można dowiedzieć się, gdzie dokładnie przebiega granica polsko-słowacka i to stąd najlepiej widać słowacki Krywań, zaledwie kilka metrów niższy od Rysów. To tutaj pokazujemy, że Kasprowy – przecinający swoją lokalizacją główną grań Tatr – może być początkiem pięknych wypraw w wielu kierunkach; choćby na Świnicę, Kościelec czy znajdujące się w przeciwległym kierunku Czerwone Wierchy i Giewont.

Kasprowy Wierch przy dobrej pogodzie to także niezapomniany widok na całą Kotlinę Zakopiańską oraz np. na znajdującą się aż 50 kilometrów dalej Babią Górę – najwyższy polski szczyt znajdujący się poza Tatrami. Usytuowanie Kasprowego sprawia, że podziwiać stąd możemy panoramę 360 stopni. To właśnie ona sprawia, że w czasie wakacji ostatni wagonik kolejki wyrusza na dół dopiero o godz. 21:00, co daje możliwość podziwiania tej panoramy podczas zachodu słońca.

  Kasprowy Wierch

Spotkania z miłości do Tatr

Stacja Edukacja ma szansę istnienia m.in. za sprawą wielu dowodów sympatii ze strony osób uczestniczących w prelekcjach. Te spotkania sprawiają nam wielką radość i są również okazją, by  porozmawiać z Państwem o tym, jakie Tatry były kiedyś i jakie są dzisiaj. Często pojawiają się na nich pytania, na które nie ma łatwych i oczywistych odpowiedzi; choćby takie, dlaczego aż 80% tatrzańskiego drzewostanu to świerki i czemu nie usuwa się z obszaru parku martwych drzew? Turyści pytają nas także, skąd wzięły się w Tatrach alpejskie gatunki zwierząt i dlaczego świstaki oraz kozice znalazły się kiedyś na granicy wyginięcia? Często te pytania zadają nam osoby po raz pierwszy goszczące na Kasprowym Wierchu. Zdarza się, że są to turyści, którzy z różnych powodów nie są w stanie samodzielnie wędrować po górach i podróż kolejką jest dla nich jedyną szansą na dotarcie do samego serca Tatr. Tutaj, na wysokości prawie dwóch tysięcy metrów, proza życia i codzienne problemy maleją. Z tej perspektywy piękno Tatr przypomina o swojej ponadczasowości i o tym, że bez względu na to, co się wydarzy, góry zawsze będą na nas czekać. Mocno wierzymy, że także dla Państwa te spotkania mają wyjątkowy charakter.

Warto pamiętać, że obok edukatorów TPN naszym nieocenionym wsparciem są podczas Stacji Edukacji informatorzy mobilni. To osoby, które spędzają na Kasprowym Wierchu większość roku i pomogą Państwu w niemal każdej sytuacji. Począwszy od wskazania poszukiwanego szlaku, a skończywszy na poradach w kwestii doboru trasy wycieczki w zależności od panujących warunków pogodowych. Jeśli będziecie Państwo potrzebować pomocy, poszukajcie osób w charakterystycznych, pomarańczowych strojach.

Kasprowy Wierch

Aktualne warunki

W nocy z 6 na 7 marca po wielu dniach przerwy w Tatry powróciły intensywne opady śniegu oraz ujemne temperatury, co w znacznym stopniu poprawiło warunki na trasach narciarskich. W tatrzańskich dolinach śnieg zniknął w ciągu kilkunastu godzin, ale powyżej górnej granicy lasu, od wysokości 1500-1600 metrów, panują typowo zimowe warunki. Wybierając się w takie rejony nie zapominajmy o kijkach i raczkach. Jednak jeśli planujemy wycieczkę na wysokości od około 1700 metrów, nieodłącznym elementem naszego wyposażenia powinny być raki, kask i czekan wraz z umiejętnością posługiwania się nimi. Ze względu na bardzo silny wiatr, który wiał w Tatrach 9 i 10 marca, szlaki mogą być w wielu miejscach nieprzetarte i pozawiewane, a w okolicach grani i żlebów świeżo nawiany śnieg stwarza ryzyko lawin.

Przy okazji przypominamy, że od 1 marca obowiązuje zakaz poruszania się od zmierzchu do świtu po wszystkich szlakach na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po typowo zimowych miesiącach tatrzańska przyroda powoli i stopniowo budzi się do życia. Zakaz obowiązywać będzie do 30 listopada.

Kasprowy Wierch

Mistrzowie na Kasprowym Wierchu

Od 2 do 8 marca odbyły się na Kasprowym Wierchu Mistrzostwa Świata i Europy w Narciarstwie Alpejskim Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Jej organizatorem jest Światowa Federacja VIRTUS, będąca odpowiednikiem Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS. W tym roku to właśnie Polska była gospodarzem tego wyjątkowego wydarzenia, dedykowanego niepełnosprawnym sportowcom. Z tej okazji na Kasprowym rywalizowali o mistrzowskie tytuły  zawodnicy z kilkunastu krajów, wśród nich sportowcy z Australii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Francji, Włoch i oczywiście z Polski. Partnerem tego wydarzenia był ośrodek narciarski PKL Kasprowy Wierch, który przyniósł szczęście polskim sportowcom. Nasi alpejczycy wywalczyli podczas wspomnianych zawodów aż 10 medali. Gratulujemy!