Narty? Snowboard? Tylko na Kasprowym Wierchu!

Jesteś miłośnikiem białego szaleństwa i jeszcze nigdy nie zjeżdżałeś z Kasprowego Wierchu? Podejmij wyzwanie! Ze względu na specyfikę góry, gwarantujemy wysoki poziom satysfakcji. Jednocześnie zachęcamy, żeby zapoznać się z topografią terenu oraz szczegółowym przebiegiem niełatwych, a zarazem pięknie położonych tras o charakterze alpejskim, które w pełni pokryte są naturalnym śniegiem.. W tym celu przygotowaliśmy poradnik, jak poruszać się bezpiecznie po Kasprowym Wierchu.

Trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu

Wjazd na Kasprowy Wierch koleją linową PKL ze stacji dolnej w Kuźnicach (wraz z przesiadką na Myślenickich Turniach) zajmuje ok. 12-15 minut. Po wyjściu ze stacji górnej, na wysokości 1959 m.n.p.m., do dyspozycji dostępne są dwie trasy z wyciągami krzesełkowymi.

Kasprowy Wierch narty

Trasa Gąsienicową na Kasprowym Wierchu

Pierwsza z nich, mająca 1600 metrów długości, to trasa Gąsienicowa, z której roztacza się niezapomniany widok na Tatry Wysokie (m.in. Świnicę, Kościelec i Kozi Wierch) oraz znajdujący się po słowackiej stronie Krywań. Wzdłuż trasy kursuje 4-osobowy wyciąg krzesełkowy, którym wjeżdżamy na górę w ciągu 8 minut, a jego przepustowość wynosi 2400 osób na godzinę. To trudna i wymagająca trasa oznaczona kolorem czarnym, charakteryzująca się dużym nachyleniem stoku i schodząca na sam dół Doliny Gąsienicowej. W swoim dolnym przebiegu jest stosunkowo wąska i kończy się mniej więcej na wysokości dolnej stacji wspomnianego wyciągu krzesełkowego.

Skitury na Kasprowym Wierchu

Przy bardzo dobrych warunkach i odpowiedniej pokrywie śnieżnej, z Doliny Gąsienicowej możesz skorzystać ze szlaku narciarskiego, który prowadzi z Hali Gąsienicowej (niedaleko schroniska Murowaniec), aż do samych Kuźnic. Jednak chcąc podążać tą trasą, powinieneś dysponować nartami skiturowymi, które łączą właściwości nart zjazdowych z biegowymi. Umożliwiają one szybką jazdę oraz świetnie radzą sobie przy stromych podejściach lub na płaskich odcinkach.

Skitury na Kasprowym Wierchu

Trasa z Hali Gąsienicowej do Kuźnic

Z Hali Gąsienicowej szlak narciarski prowadzi przez Królową Rówień, a następnie poniżej grzbietu Boczania aż do Nosalowej Przełęczy i stamtąd prosto do Kuźnic. Jest on dość wąski, a w jego przebiegu napotkasz podejścia, jednak przy bezchmurnej pogodzie gwarantuje niezapomniane walory widokowe. Trasa ma ponad 8 km długości przy przewyższeniach wynoszących ponad 900 metrów. To ciekawa alternatywa dla osób, które preferują narciarstwo w dawnym stylu i kameralne spotkania z tatrzańską przyrodą. Musimy jednak pamiętać, że szlak prowadzi w terenie zagrożonym lawinami i w zależności od panujących warunków atmosferycznych nie zawsze jest przejezdny. O tym, czy można z niego w danym dniu skorzystać dowiemy się z tablicy informacyjnej, znajdującej się w Kuźnicach nad biletomatami (naprzeciwko Biura Obsługi Klienta PKL). W tym samym miejscu znajdziemy także aktualne informacje o stanie wyciągów oraz pozostałych tras. Identyczna tablica informacyjna dostępna jest również przy stacji górnej kolei PKL na Kasprowym Wierchu, zaraz po wyjściu z budynku.

Trasa Goryczkowa na Kasprowym Wierchu

Druga, przeznaczona dla narciarzy i snowboardzistów wjeżdżających koleją linową na Kasprowy Wierch, to trasa Goryczkowa o długości 2400 metrów. Oferuje ona jedyne w Polsce alpejskie tereny zjazdowe, z malowniczym widokiem na Tatry Zachodnie (m.in. Giewont i Czerwone Wierchy). Wzdłuż stoku kursuje 2-osobowy wyciąg krzesełkowy o przepustowości 720 osób na godzinę, a wjazd na górę trwa ok. 15 minut. To również trasa oznaczona kolorem czarnym, przeznaczona dla zaawansowanych riderów. Jej przedłużenie stanowi mająca 3,5 km nartostrada, która łączy się z głównym wariantem stoku poniżej zbiegu Doliny Goryczkowej Pod Zakosy z Doliną Goryczkową Świńską. Od tego miejsca trasa ma średni stopień trudności (oznaczona kolorem czerwonym), a długość całkowita nartostrady, wraz z odcinkiem prowadzącym wzdłuż wyciągu, wynosi ponad 5 km przy różnicy wysokości wynoszącej również ponad 900 metrów. W dolnym odcinku nartostrada ulega sporemu zwężeniu. Wyzwaniem może być również pokonanie serpentyny znajdującej się przed połową trasy. Dlatego pamiętaj, żeby zawsze dostosować wybór stoku do swoich umiejętności. Tym bardziej że na wymagających trasach, schodzących z Kasprowego Wierchu, nie spotkamy instruktorów narciarstwa.

Snowboard na Kasprowym Wierchu

Bezpieczeństwo narciarzy, snowboardzistów i turystów na Kasprowym Wierchu

Podczas szusowania na nartach i snowboardzie w rejonie Kasprowego panuje bezwzględny zakaz zjazdu poza wyznaczonymi trasami. Niestety lekceważenie tych przepisów doprowadza w każdym sezonie do wypadków, z których najczęstsze są złamania, będące efektem urazów mechanicznych w niebezpiecznym terenie. Jeszcze większym zagrożeniem są lawiny wywołane m.in. poprzez podcięcie deski śnieżnej w miejscach, gdzie żaden narciarz czy snowboardzista nie powinien się znaleźć. Dlatego pamiętaj, by za każdym zimowym wyjściem w Tatry (zarówno na narty, jak i na wycieczkę) stała świadoma decyzja poprzedzona sprawdzeniem nie tylko prognozy pogody, ale również komunikatu lawinowego TOPR na stronie lawiny.topr.pl. A jeśli wybierasz się w góry sam, pozostaw informację o celu wyprawy i planowanej godzinie powrotu odpowiednim osobom (np. rodzinie, przyjaciołom, pracownikowi recepcji w pensjonacie lub schronisku).

Warunki w Tatrach

W Tatrach panują obecnie trudne warunki do uprawiania każdego rodzaju turystyki. Grubość pokrywy śnieżnej w rejonie Kasprowego Wierchu się zmienia, a wahania temperatury sprawiają, że w wielu miejscach szlaki są oblodzone, pokryte świeżym lub przewianym śniegiem. Jednak z myślą o narciarzach szykujących się do rozpoczęcia sezonu, na bieżąco monitorujemy stan znajdujących się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, bazujących wyłącznie na naturalnym śniegu oraz najwyżej zlokalizowanych tras w Polsce.

skipassy online